+420 511 444 369

Po-Pá 8:30 - 16:00

Doprava zdarma

k vybraným produktům

Doručení do

24 hodin
15 000 produktů

skladem

Výrobci

Odběr novinek

Blog

Co dělat když se pes bojí

24010 Shlédnutí 4 Líbí se
6 Komentáře
Hodnocení
5.0

Strachem trpí psi stejně jako lidé. Ať už se psi bojí letní bouřky, Silvestrovského ohňostroje nebo veterináře, máme pro vás zaručené tipy jak udržet vašeho psího kamaráda v pohodě nejen v těchto nepříjemných situacích. 

Ptáte se co všechno může stres u psa spouštět? Téměř cokoliv! Odloučení, strach, zvuk střelby či bouřky, návštěva veterináře, dlouhé cestování, výstavy či závody, střet s cizími zvířaty nebo lidmi a tak dále a tak dále ...

Každý pes je jiný a pokud zaznamenáte projevy stresu, začněte situaci řešit co nejrychleji. 

Mezi 7 nejčastějších příznaků, že je pes ve stresu patří:

  • nervozita,

  • třes,

  • ničení čehokoliv,

  • kňučení, 

  • vytí, 

  • hlasité štěkání, 

  • nadměrné slinění, zvracení nebo průjem. 

A pozor - u psů také platí, že pokud jste ve stresu vy, tak se stres na vašeho psa přenese. 

Čím déle a častěji je pes vystaven stresu bez adekvátního řešení, tím více se strach prohlubuje a nežádoucí chování upevňuje. A jak tedy řešit stres u psa a řešit ho vůbec?

Odpověď je jednoznačně ano a rychle! Různé strachy jsou často příčinou psích zlozvyků a samozřejmě neúměrně zatěžují nervovou soustavu a kardiovaskulární systém vašeho pejska. Zásadním krokem je udělat potřebná výchovná opatření a na odstranění strachu systematicky pracovat. Také se můžete poradit s trenérem psů. Pokud výchova a výcvik nestačí, je možnost sáhnout po podpoře ve formě uklidňujících produktů.

3 nejčastější spouštěče strachu u psů

Samota a odloučení

Úplně nejčastější spouštěč psího stresu je strach ze samoty a odloučení.  Často se tento problém nazývá separační úzkost. Jednoduše jde o situaci kdy pejsek nezvládá pobyt sám doma. Takový pes často likviduje věci, vyje nebo štěká a to je třeba řešit hned v zárodku!

Zvykání a výchova od štěňátka v tomto případě funguje téměř 100%. Už od prvního společného dne je třeba pejska učit samotného doma. Pomalu a postupně intervaly prodlužovat, odměňovat, chválit a hlavně vydržet.

Ne se všemi je to bohužel tak jednoduché. Pes může celý den prokňučet či obtěžovat okolí hlasitým štěkáním a vytím nebo bude ničit a demolovat na co přijde.

Pokud máte psího ničitele, podchyťte tento zlozvyk hned v počátcích. Jedním z řešení je naučit pejska hned od mala na klec nebo ohrádku. Dejte do klece psí pelíšek a nechte ji otevřenou, takto jí pes přijme jako svoje bezpečné místo a také jako místo odpočinku po dobu Vaší krátké nepřítomnosti. 

No dobře, klec se vám nelíbí. Chápeme. Ale z bytu se pomalu stává kůlnička na dříví a vy přemýšlíte, jak to všichni na těch spokojených selfie se svými miláčky dělají? Jak psovi od stresu pomoci?

Skvělý pomocník, který pejskovi pomůže zvládnout samotu po dobu Vaší nepřítomnosti může být Adaptil difuzér s obsahem feromonů. Mateřský feromon vašeho psa uklidní a uvidíte, že odloučení od opravdové maminky pro něj bude o to jednodušší. Pořiďte si jej ještě před příchodem štěňátka do nového domova a jeden den předem jej zapojte do zásuvky.

Pokud máte velký byt, dům nebo pes pobývá venku na zahradě, pořiďte mu zklidňující kapsle Zylkéne. Ty jsou na bázi mateřského mléka, s přírodní složkou alfa-kasozepin, která navozuje uvolnění štěňátek při sání mateřského mléka. Kapsle na zklidnění pomáhají při dlouhodobém stresu v každodenních náročných situacích.

Adaptil difuzér

Vánoce, silvestr a spol.

Také se vás každý ptá, zda už máte koupené dárky, nepečené cukroví a naklizený byt? Všichni okolo vás stresují a když náhodou nestresujete s nimi, stresují ještě víc? A pak že Vánoce, že jsou svátky klidu a rodinné pohody. Ha, to už dávno neplatí!

Každoroční shon, stromeček, jídlo, dárky, jídlo, silvestr a pro změnu zase jídlo. Vy dobře víte, že ten kolotoč za pár dní zase skončí. Co ale váš pes? Až budete doma lítat kolem trouby, odpoledne trávit nákupem dárků a večer padnete za vlast, bude to pro vašeho psa težké ...

A co teprve když se k nám začnou scházet všichni příbuzní a nepříbuzní, dětičky, které si pejska chtějí za každou cenu pohladit, prskavky, rachejtle a celá denní rutina, kterou má Váš pejsek tak moc rád a která ho drží v klidu, je ta tam. 

Říkáte si, jak udržet psa v psychické pohodě i o svátcích?

V prvé řadě zajistěte vašem psovi soukromí - ale s jednou podmínkou - pelíšek dejte psovi na takové místo, aby měl přehled o dění v domácnosti. Psi se prostě cítí dobře, když mají situaci pod kontrolou. Proto malí i velcí pejskové okupují gauče či křesla a si lehají tak, aby na všechny viděli. Neodhánějte psa do vedlejší místnosti, ale naopak ho nechte vybrat místo, kde v klidu odpočívat a přitom po očku sledovat situaci.

Pro zajištění 100% vánoční pohody tentokrát nedávejte do zásuvky vůní skořice ani borovic, ale raděj týden před Štědrým dnem zapojte Adaptil difuzér, který jsme již zmínili výše. Feromony se z difuzéru uvolní až do prostoru 70m2 a vašeho psa přirozeně zklidní až na 4 týdny. Pro člověka a jiná zvířate se jedná o nepostřehnutelnou esenci. Žádná vůně ani chemické látky se z difuzéru neuvolňují a feromony z Adaptilu jsou určené výhradně pro čumáček vašeho chlupáče. Pohodu si však užijete celá rodina.

A jak řešit panický strach z rachejtlí a ohňostrojů? 

Difuzér vám samozřejmě vydrží i přes období silvestrovských ohňostrojů, ze kterých má spoustu psů hrůzu. Aby se strach psa z petard a rachejtlí neprohluboval, je vhodné nasadit mu na toto období navíc Adaptil obojek, který jej zklidní i při pobytu venku.

Pokud se ale váš pes potýká přímo s panickým strachem z nárazových zvuků (hrom, petarda, výstřel), bude pravděpodobně vyžadovat intenzivnější formu zklidnění! 

Jak se chová pes, který má panický strach:

  • Pes se snaží za každou cenu utéct,

  • brání se, když jej chcete vzít do náruče,

  • lehá si na zem a odmítá jít dál, 

  • splašeně pobíhá v uzavřeném prostoru,

  • snaží se najít úkryt a celý se třese,

  • kňučí, slintá, má vykulené oči, cvaká zubama, 

  • strachy se pomočí, pozvrací nebo pokaká.

3 tipy jak rychle zklidnit panický strach u psů:

  • Nejrychleji působí antidepresivum pro psy Relaxis. Uvolňující účinek se dostaví již 40 minut po podání a následně účinkuje až 6 hodin. Nemusíte se bát, že by po přípravku byl váš pes ospalý nebo otupělý! Relaxis obsahuje pouze přírodní látky, je nenávykový a je možné jej užívat i dlouhodobě.

  • Druhým nejrychleji působícím přípravkem jsou chutné žvýkací tablety Alavis Calming. Jejich účinek můžete pozorovat už cca za hodinu od podání a následně přetrvává až 24 hodin. V silně stresových situacích je možné doporučenou denní dávku až ztrojnásobit. 

  • Když nemáte po ruce nic na zklidnění, vyzkoušejte bandáž proti stresu. Potřebujete k tomu pouze dlouhou šálu! Šálu přiložíte psovi na přední stranu hrudníku, obtočíte široce okolo hrudníku a přeložíte na kohoutku, pak pokračujte dolů pod hrudní koš, kde ji opět přeložíte a nahoře na zádech uvážete.

Náš tip: Na procházky choďte pouze na vodítku, aby jste předešli panické reakci vašeho psa a možnému útěku vašeho miláčka.

Adaptil pro zklidnění psa

Stres z návštěvy veteriny nebo psího salonu

Pro spoustu pejsků je stresovým faktorem návštěva veterináře nebo stříhacího salonu. Tím spíš, pokud má s vyšetřením či stříháním spojenou špatnou zkušenost. A to se bohužel stává celkem často.

Adaptil obojek je skvělým řešením pro všechny stresové situace mimo domov. Tělesná teplota pejska obojek zahřeje a ten poté uvolňuje feromony psovi "přímo pod nos". 

Pokud váš pes není na nošení obojku zvyklý, existují i přírodní přípravky v jiných formách, které napomáhají celkovému zklidnění: 

  • Olej Dokonalá láska směs s esenciálními oleji pro vtírání do kůže a inhalaci při strachu a úzkostech.

  • Tablety Serene um xtra je oblíbený veterinární přípravek určený převážně pro dlouhodobé podávání, který je třeba začít psovi dávat 3-4 dny před stresovou událostí. Serene UM je vhodný pro štěňata již od 6 týdnů věku a

  • Pochoutky Aptus relax, které oceníte, pokud nechcete psovi cpát tablety do krku nebo mu je složitě maskovat do jídla.  

Některé psy nestresuje ani tak samotný veterinář, jako cesta k němu. Do auta, vlaku či autobusu použijte Adaptil sprej, který se aplikuje přímo na pelíšek psa, do přepravky, klece nebo do auta. Dávkuje se 8 až 10 střiků Adaptil spreje 15 minut před krizovou situací. Účinek tohoto uklidňujícího spreje pro psy přetrvá 4–5 hodin.

Vždycky je důležité snažit se situaci zhodnotit včas a podniknout kroky k prevenci možného stresu nebo strachu. Pokud již dopředu tušíte, že situaci nepůjde zvládnout výchovnými opatřeními, neváhejte a včas psovi podejte uklidňující prostředky, které budou mít mnohem lepší účinek pokud budou podány psovi, který je zatím v klidu. 

A co vy, máte nějaké ověřené metody, jak vašeho mazlíčka zklidnit v krizových situacích? Používáte produkty na uklidnění pro zvířata?

TIP: Máte doma kočičku? Jak ji zklidnit se dozvíte v tomto článku

Zanechte komentář

Bezpečnostní kód

Komentáře

  • Pes se bojí průvanu a ničí věci
    Od:Anna Šidlíková Na 10.07.2024
    Hodnocení
    5.0

    Dobrý den,
    máme 1,5 roku starého borderáka. Od nového roku jsme se přestěhovali a začal se bát průvanu. Do té doby průvan neznal. Jenže, když nejsme doma a nekouknem na předpověď a omylem zapomeneme zavřít okno a je venku trochu větrno, tak nám začíná likvidovat věci. Odnesli to žaluzie a krabičky. Mohu se zeptat, jaký připoravek na uklidnění by byl pro něj vhodný? Nechci ho hned zavírat doma do klece. Předem děkuji za odpověď.

    Odpověď od: Jana Nekolná Na 26.07.2024 Dobrý den,
    na uklidnění skvěle funguje Alavis Calming: https://pethome.cz/cs/leciva-na-zklidneni-pro-kocky/5574-alavis-calming-pro-psy-a-kocky-30tbl-45g-6216294019053.html
    Určitě by ale nebylo od věci řešit původ a příčiny strachu a snažit se strach odbourat. Nebojí se pejsek třeba toho, když okno během průvanu bouchne? Pak ho na takový zvuk můžete postupně zvykat během vaší přítomnosti. Zkuste se poradit s trenérem psů, který by vám mohl s problémem pomoci.
    Za Pethome
    Jana

  • pes se nechce nechat oočkovat
    Od:Jarka Ludvíková Na 07.08.2023
    Hodnocení
    5.0

    Dobrý den. Máme velký problém. Náš roční pejsek - kříženec nechce nechat oočkovat. Na podzim při očkování štěněte bylo vše ok, bez problému. Nyní měl zapíchnutý trn v pacičce a veterinářka mu nebyla schopna dát léky injekčně. Drželi jsme ho 2, měl košík a stejně to byl boj. Pořád sebou mlátil a nechtěl se dát. Podle mě ho stresoval u ten košík a jak viděl injekci...
    Asi budeme trenovat po chvílích pobyt v košíku, ale přesvědčena o tom nejsem.

    Odpověď od: Jana Nekolná Na 16.10.2023 Dobrý den, pokuste se psa navyknout na fyzickou manipulaci a košík pomocí odměn a pozitivní motivace, aby si nechal košík v klidu nasadit a zároveň na sebe nechal dobrovolně sahat. Začněte postupně a klidné chování odměňujte. Strach z veterináře je do jisté míry normální, pokud si ale se strachem nevíte rady, můžete se obrátit na cvičiště či trenéra psů, který vám jistě pomůže.

  • Útočení na psi
    Od:Lenka Chlupata Na 12.03.2022
    Hodnocení
    5.0

    Dobrý den, našemu bude 5 let. Poslední 2 roky se bojí úplně všeho, průvan, šustění,když něco spadne,když otevřu okno odchází vedle do pokoje. A tam si myslím že je náš problem. Útočí venku na psí,fenky, štěňata i když si nevšímají okamžitě vrčí a je agresivní,bohužel když se ho snažíme trochu uklidnit útočí i na nás. Můžete poradit já už si rady nevím co s ním. Procházky jsou poslední dobou utrpení.

    Odpověď od: Veronika Vencl Na 23.03.2022 Dobrý den, Lenko,

    pokud se Váš pejsek dříve nebál, pravděpodobně by to chtělo jít po příčině jeho strachu – ve vašem případě bych se již možná obrátila na psího výcvikáře, který vám může pomoci. Jinak to chce čas a trpělivost. Chování, které já žádoucí, tak odměňujte. Určitě bych vyzkoušela některý z uklidňujících přípravků, např. Adaptil difuzér na doma https://pethome.cz/cs/pro-zklidneni/14897-adaptil-difuzerlahvicka-48ml-6009802316313.html
    Uvidíte, jaký to bude na pejska mít vliv.

    Za Pethome Veronika

  • Agrese že strachu
    Od:Monika Na 04.01.2022
    Hodnocení
    5.0

    Dobrý den, 10 lety JRT , velký strach z bouřky, petard, deště, odloučení. V posledních 3 měsících přešlo v agresi. Nechce vycházet ven. Když jdeme pro vodítko a chceme připoutat, nedá se a kosmetika. Dnes toto chování po druhé.
    Nevíme si rady poradit si necháme. Hezký den, monika

    Odpověď od: Veronika Vencl Na 29.03.2022 Dobrý den, Moniko,

    a zkoušela jste některý z našich tipů v článku? Vyzkoušela bych obojek https://pethome.cz/cs/pro-zklidneni/14104-adaptil-obojek-45cm-3411111857303.html Zároveň bude potřeba s pejskem trpělivě pracovat prostřednictvím pozitivní motivace, aby se věn opět těšil. Odměnit ho za žádoucí chování pamlsky...

    Za Pethome,
    Veronika

  • Strach u meho psa
    Od:Jana Vondrova Na 13.12.2021
    Hodnocení
    5.0

    Myslim si, ze se u meho psa projevuje strach a s nim spojena agrese

    Odpověď od: Veronika Vencl Na 24.03.2022 Dobrý den, Jani,

    a zkoušela jste některý z našich tipů na zklidnění?

    Za Pethome,
    Veronika

  • pes se boji petard a bourky
    Od:Slavka Na 10.08.2021
    Hodnocení
    5.0

    Pomůže obojek? Kde je možné ho sehnat?

    Odpověď od: Veronika Vencl Na 24.03.2022 Hezký den, Slávko,

    obojek můžete zakoupit tady pro velkého pejska: https://pethome.cz/cs/pro-zklidneni/14105-adaptil-obojek-70cm-3411111857334.html
    a tady pro malého: https://pethome.cz/cs/pro-zklidneni/14104-adaptil-obojek-45cm-3411111857303.html

    Za Pethome,
    Veronika

  • Od:Alzbeta Na 29.02.2020

    Dobry den, strašně moc prosim o radu. Máme 7 měsíční stene tollera. Včera jsem byli v restauraci a tak byla známa a pejsek, byla to oslava narozenin, takže tam bylo hodně lidi. No a hank ji cuchnul k jeho kosticce a ten ho pokousal. Druhy den jsme sli ven a potkali jsem dívalo australaky a hank k nim běžel a stáhnul ocas. Pak když je pani tqky pustila tak ho měl staženej až pak po chvíli hraní se teprve otrkal. Ale taky z toho nebyl úplně nadsenej, jakoby běhal jako blazen. No ale pak má strach i z lidi je k nim neduverivej, ale třeba návštěvy má rad, ale lidi co nezná tak na ne stéká a když si s nima podám ruku tak jakoby mě bránil nebo tak. A pak má strach i z pojištění trebq když se mu něco povede tak mu dam pqmlsek a on jakoby ujme. A taky když ho chci pripnou, tak má stazenej ocas ale když jdu tqk je zase v pohode, nevim co mám delat.

  • Od:Marie Na 10.05.2019

    Dobrý den,před měsícem jsem si vzala krásnou, 8-mi letou fenečku, křížence colie a jezevčíka, z dočasné péče. Nevím, co má pejsinka za sebou, ale moc se bojí, zejména lidí a venku. Neumí chodit na vodítku, když jí ho připnu, stáhne ocásek a stojí a stojí. Pobývám každý rok 6 měsíců na své chatičce s velikou zahradou, a proto jsem si ji vzala až po nastěhování na chatu, aby se v klidu adaptovala. Pohrdla pelíškem s hračkami, našla si pod gaučem prostůrek zvící malé boudy a tam tráví převážnou část dne. Hodně se s ní mazlím, aby si zvykla na hodné lidské ruce, na jídlo reaguje okamžitě a už si zvykala i chodit ven. Až do soboty , než přijela dcera s přítelem, zůstávala při návštěvách normálně v pelíšku, ale pak , nevím, jestli to byla reakce na jeho výrazné R, které jí něco připomnělo, zalezla pod válendu do nejzaššího kouta a jsem opět na začátku. Nechce vyjít z chaty, mám strach, když dlouho nečůrá, aby si nezničila ledviny a tak jsem ji asi dvakrát vytáhla z pod gauče a vynesla ven.Venku pak běhá, je ochotná si i chvilku hrát, ale pak, jako by se bála opět překročit práh chatky směrem dovnitř. Mám pouze půl roku na to, ji vše naučit, abych se s ní v říjnu mohla nastěhovat do Plzně a začínám mít strach, že to nestihnu. Před třemi dny jsem ji i s vodítkem odnesla na druhý konec zahrady a chtěla s ní jít zpět do chaty, aby věděla, že vodítko nic nedělá, ale Nely stojí bez hnutí a tak stranou po mne pokukuje. Pustila jsem vodítko a okamžitě zmizela v chatce. A teď, když jí chci pohladit, uhýbá před mojí rukou i když držím v ruce pamlsek.. Prosím , napište mi, jaké dělám chyby a jestli mám naději ji dát do konce října do kupy. Děkuji, krásný den Marie

  • Od:Marcela Na 07.05.2019

    Dobrý den prosím vás chtěla bych se zeptat mám 6 měsíční fenku mopse od malička měli jsme problem s bytem tak jsem ji musela prodat novému majiteli jenže jsem to psychicky nezvladala a i ona v noci plakala tak jsem si ji vzala zpět po 3 dnech jenže ona je teď asi v nějakém stresu nebo já nevím nechce mi jist vím že jsem udělala chybu a už to nikdy neudělám ale teď nevím jak ji pomoct a co mám dělat dekuji

  • Od:Silva Na 03.05.2019

    Dobrý den,
    moc prosím o radu. Mám fenku 4 roky starou ( Border Kolii s Labradorem) 3,5 roku bývala v kotci na zahradě. Každý den byla puštěná z kotce... vše v pořádku. Skoro půl roku ji máme doma. Beru si jí do práce na noční. Na noční nejsem nikdy ve své kůži i přesto, že pracuji v hotelu, kde bývá spousta hostů. Nevím z jakého důvodu se to děje, ale najednou z ničeho nic začne cvakat zubama a hrozně jí kapou sliny z pusy nebo spíš jen taková voda. Začnu jí hladit dám jí pamlsek a přestane to dělat. Čím by to mohlo být ? Že by se tak moc z ničeho nic bála ? Vidí snad duchy ? Já pracuji na PC a ona jen leží a nebo spí vedle mě. Moc děkuji za odpověď. A taky co s tím mám dělat ? Jak mám v takovém okamžiku reagovat ?

  • Od:Kamila Na 13.08.2018

    Zdravím, chtěla bych se zeptat, co mám dělat se svým pejskem. Mám fenku, která má 2 a půl roku a do teď bylo vše v pořádku. Ale minulý týden se něco změnilo, od úterního večera, kdy za naši zahradou pouštěli petardy se chování mého pejska změnilo. Od té doby se všech zvuků boji i doma a to nemluvím na zahradě. Přes den je vše v pořádku, ale jak se je šero tak na zahradě nechce bývat. A také ráno mě jako kdyby nechtěla pustit do práce. Fenku máme doma a spí se mnou ve stejné místnosti. Myslíte si, že to odezní samo nebo jí mám nějak pomoct. Díky za radu

  • Od:Klára Břízová Na 28.06.2018

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala na Váš názor. Před necelými dvěma lety jsme si pořídili boloňáka. Pejsek skoro do svých dvou let vyrůstal v rodinném domě, pak jsme se přestěhovali do bytu, kdy bydlíme půl roku. Pejska jsme se snažili navyknout na nové prostředí. Tudíž před vánocemi a během nich, jsme s ním byli furt. Během vánoc jsme zkusili vždy na chvilku odejít. Pokaždé tedy štěkal, vyl atd. Pak nastal den D a my museli do práce. Pejsek naštěstí od malička nic nedemoluje, ale odchody z bytu nejsou odchody, ale spíše úprky se štěkajícím psem za zády. Zamknu dvě a buď je ihned zticha a nebo si tam ještě pokňourává. Záleží na tom, jak se vyspí :-) Nemáte radu, jak to zlepšit? Zkoušela jsem to s pamlskem bez pamlsku, ale výsledek je stejný.

    Dále máme problém, že sousedi mají malé děti, které jsou živé a občas dupají, běhají nad naším obývákem. Náš pesan se toho bojí, asi si myslí, že hřmí nebo nevím. Nevíte, jak ho uklidnit?

    Děkuju předem za jakoukoliv radu