+420 511 444 369

Po-Pá 8:30 - 16:00

Doprava zdarma

od 1199 Kč

Doručení do

24 hodin
15 000 produktů

skladem

Výrobci

Odběr novinek

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Opravdu rychle dodání Štědré dárky

2023-02-4

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rachlost

2023-02-3

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlost, spolehlivost.

2023-02-3

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Za nás doporučuji, velký výběr výborný popis výrobků a s obsahem konzerv byli naši pejsci nadmíru spokojení, takže budeme nakupovat opakovaně...

2023-02-3

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
výborná komunikace, rychlé doručení

2023-02-3

Blog

Močové kameny u koček

1079 Shlédnutí 1 Líbí se
1 Komentář
Hodnocení
5.0

Víte, že mezi nejčastější zdravotní problémy u koček, patří močové kameny? Oxaláty a struvity jsou termíny, které by měl znát každý kočkař – až 50 % koček na ně totiž může trpět!

Co jsou močové kameny u kočky? 

Močové kameny jsou tvrdé mineralizované útvary, které se vyskytují v močovém ústrojí – v močovém měchýři a v močovodech. 

Druhy močových kamenů:

Močových kamenů existuje více typů, mezi ty nejběžnější patří struvity a oxaláty. To, jaký kamínek se vytvoří, je závislé na pH moči. 

 • Struvitové kameny vznikají, pokud je pH větší než 7. Jedná se o hladké kamínky z fosfátu, hořčíku a čpavku. Jejich výhodou je, že se mohou při správných podmínkách rozpustit. Stačí, když se postaráte o pokles pH moči na hodnotu 6,2 až 6,4. K rozpuštění je nutné nasadit vhodnou veterinární dietu. Ne vždy je tato neinvazivní metoda úspěšná, záleží na mnoha faktorech (jako např. velikost kamínku). 
 • Oxaláty neboli kameny šťavelanu vápenatého se začínají tvořit v případě, když se pH moči dostává pod 6. Tyto kamínky mají ostré hrany a bohužel není možné je rozpustit podáváním veterinární diety, ale může dojít k jejich vyplavení z močového měchýře. Jinak je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku a nechat je odstranit. 

Slide thumbnail

Jak poznám, že má kočka močové kameny?

Nejčastějšími příznaky močových kamenů u koček jsou:

 • Krev v moči u kočky (od narůžovělé moči až po výskyt sytě červené krve) 

 • Časté močení kočky 

 • Nadměrné olizování u genitálií

 • Namáhavé močení (kočka navštěvuje kočičí toaletu, ale nemočí - tento stav může být život ohrožující a pokud toto chování u své kočky pozorujete, navštivte neprodleně veterináře)

 • Kočka je méně aktivní

Mezi další příznaky, ale už méně časté, se může řadit například hlasité mňoukání, odmítání stravy, apatické chování.

Co dělat, když má kočka močové problémy?

Pokud máte podezření na močové kameny u kočky, tak co nejdříve navštivte veterináře

Pokud se problém s močením u kočky nezačne řešit včas, krystalky v moči mohou močové cesty ucpat a kočka se nebude moct vyčůrat. Tato situace bývá velmi bolestivá. Pokud by vaše kočička měla problém s močením kvůli ucpanému močovodu více než 24 hodin může dojít k nevratnému poškození ledvin a kočka je ohrožena na životě!

Jak se močové kameny u koček léčí?

Připravte se na to, že na vyšetření močových kamenů u kočky budou vaší kočičce na veterině odebírat krev, dělat rozbor moči včetně zjištění pH a pravděpodobně bude nutný i rentgen nebo sonografické vyšetření ultrazvukem. 

Po vstupním vyšetření lékař určí diagnózu a navrhne postup léčby močových kamenů u vaší kočky. 

Pokud jste s vaší kočičkou přišli včas, tak vám veterinář pravděpodobně doporučí rozpuštění kamenů skrze takzvanou veterinární dietu na urinární problémy koček. Díky dietě se vyhnete operaci a kamínky se odstraní pouhou úpravou jídelníčku vaší kočky.

Pokud má vaše kočka vážnější problémy a již došlo k ucpání močové trubice, bude muset kočička absolvovat drobný chirurgický zákrok nebo zprůchodnění močových cest katetrem. Následně bude třeba přeléčit možný zánět – vaše kočička dostane domů antibiotika a léky na bolest.

Někdy veterinář navrhne operaci i když se vám příznaky nezdají kritické. To se stane v případě, že jsou kameny u kočky již velké nebo mají takové složení, že veterinář pochybuje o jejich rozpuštění skrze úpravu stravy.

Jak vznikají močové kameny u koček?

Kameny u koček vznikají z minerálů, které se v moči rozpouštějí. Rozpuštěné minerály tvoří malé krystalky, které se běžně vyloučí společně s močí. Když se tak ale nestane, krystalky se v močovém měchýři začnou usazovat. Časem se krystalické uskupení zvětšuje a začnou vznikat močové kameny – nejprve jsou kameny drobné (cca velikosti zrnek písku) a později větší až do velikosti několika milimetrů. 

5 nejdůležitějších kroků pro prevenci vzniku močových kamenů u kočky:

 1. Zvolte pro vaši kočku vhodné přírodní krmivo, které nebude obsahovat dochucovadla a sůl. Krmivo ovlivňuje pH moči a tím také vznik močových kamenů. Nekvalitní krmiva s obsahem soli přispívají ke vzniku močových kamenů a negativně ovlivňují zdraví vaší kočičky.

Pozor: Nikdy nedávejte vaší kočce lidské jídlo, které je solené nebo kořeněné a to ani jako pochoutku! I malý kousek šunky nebo uzeniny, obsahuje pro kočku příliš mnoho soli.

 1. Kočce dávejte nejen granule, ale také vlhké krmivo v konzerváchkapsičkách či paštičkách – vlhkým krmivem doplníte tekutiny, což je skvělá prevence močových kamenů. Kvalitní konzervy a kapsičky jsou plné masa a mají přírodní složení. Kočka je masožravec a taková strava je pro ni přirozená. Masové krmivo poznáte jednoduše tak, že ve složení je maso na prvním místě.

Pozor: pečlivě vybírejte i pochoutky pro kočky – stejně jako u krmiv hledejte označení přírodní, bez konzervantů, dochucovadel a barviv. Pokud vaše kočka málo pije, sáhněte po vlhkých a polovhkých pochoutkách.

 1. Zajistěte kočce dostatek tekutin. Motivujte vaši kočku k pití tekoucí vody v kočičí fontánce a tekutiny doplňujte i skrze podávání vlhkých krmiv v konzervách, kapsičkách a paštičkách.

 1. Pomáhejte vaší kočce se zvládáním stresových situacích. Více koček v jedné domácnosti, narození miminka, hluk v domácnosti, obtěžování a nahánění koček od dětí, návštěva se psem nebo hlasitá hudba – to vše může vaši kočku velmi stresovat a stres je jedním z faktorů, který má vliv na tvorbu močových kamenů u kočky. 

Na jednorázové stresy, jako je návštěva veterináře, vyzkoušejte sprej, na ty dlouhodobé, jako je třeba stěhování do nového domova, pořiďte kočičce feromony do zásuvky. Více informací se dočtete v samostatném článku.

 1. Posilujte imunitu vaší kočky, tak můžete předcházet i časté kočičí rýmě. Výskyt močových kamenů se často pojí s dalšími onemocněními kočky. Je velmi důležité kočičku udržovat nejen v psychické pohodě, ale také zdravou. 

Další tipy pro zdraví močových cest vaší kočky:

 • Pravidelně vyklízejte kočičí toaletu. Některé kočky nejdou čůrat, dokud není záchod čistý.

 • Připravte pro kočičku ve vaší domácnosti více míst na občerstvení i vykonání potřeby. Umístěte více toalet na různá klidná místa a také několik misek na vodu či vodních fontánek.

 • Vyzkoušejte různá steliva pro kočky. Některé kočičky nemají rády určité podestýlky a nechtějí na ně chodit. Do rozmístěných záchodků vyzkoušejte různé náplně a sledujte, kterou si vaše kočička oblíbí.

 • Dopřejte kočce soukromí a dost místa na hrabání. Mnoho koček má rádo při vykonávání potřeby naprosté soukromí a vyžadují krytý záchodek. Zároveň má ale kočička potřebu si po sobě uklidit a potřebuje mít dost místa na zahrabání vykonané potřeby – volte proto vždy dostatečně velkou toaletu, kde se může kočička pohodlně otočit tam i zpět.

 • Udržujte kočku v kondici. Kočička by měla mít dostatečný prostor na hraní i běhání. Obezita není u koček zdravá a zvyšuje výskyt močových problémů. Dopřejte kočce velké škrabadlointeraktivní hračky či bezpečný výběh na balkon, terasu nebo zahrádku. Pokud máte malé kotě, zvykejte jej na kšírky a občas vezměte na procházku do klidné části parku nebo lesa.

 • Průběžně sledujte pH moči vaší kočky. Struvity se tvoří v zásadité moči což znamená hodnotu pH nad 7. Za normálních okolností je kočičí moč mírně kyselá a pH by mělo být v rozmezí 6-7. 

Jak změřit pH moči u kočky? 

Jednodušší varianta je zajít na veterinu, kde tento zákrok udělají za vás. Zvládnete to, ale i doma. V lékárně zakoupíte diagnostické papírky na měření pH v moči a doma moč otestujete podle návodu. 

1. Krok: Počkejte až se vaše kočka půjde vymočit a papírek nechte pod proudem moči na 2 sekundy. 

2. Krok: Papírek přiložte k barevné škále stupnice a porovnejte jak se zabarvil.

Měření se doporučuje dělat ráno na lačno a zabarvení papírku může trvat 40-60 vteřin.

Močové kamínky dokáží kočičku i páníčka dost potrápit, proto je důležité podávat kočce kvalitní stravu, protože ta ovlivňuje pH moči, a to zase následnou tvorbou krystalků a kamenů. Pokud se vám zdravotní stav kočky nezdá, neváhejte a navštivte svého veterinárního lékaře, který ji vyšetří a řekne vám jasné stanovisko. 

Publikováno v: Poradna

Zanechte komentář

Bezpečnostní kód

Komentáře

 • Užitečné informace
  Od:Eva Na 10.10.2022
  Hodnocení
  5.0

  Jsem moc ráda, že jsem narazila na tak kvalitní článek o tak častém problému koček. Sama mám dvě kočky už několik let a netušila jsem, že močové kameny mohou být tak rozšířené. Článek je navíc velice čtivý, což je skvělé! Těším se na další

  Odpověď od: Veronika Vencl Na 10.11.2022 Hezký den, Evi,

  děkujeme za zpětnou vazbu, jsme rádi, že se článek líbí.

  Za Pethome,
  Veronika