+420 511 444 369

Po-Pá 8:30 - 16:00

Doprava zdarma

od 1199 Kč

Doručení do

24 hodin
15 000 produktů

skladem

Výrobci

Odběr novinek

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Opravdu rychle dodání Štědré dárky

2023-02-4

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rachlost

2023-02-3

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlost, spolehlivost.

2023-02-3

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Za nás doporučuji, velký výběr výborný popis výrobků a s obsahem konzerv byli naši pejsci nadmíru spokojení, takže budeme nakupovat opakovaně...

2023-02-3

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
výborná komunikace, rychlé doručení

2023-02-3

Blog

Pořizujeme si štěňátko: Jedinečné rady od veterináře

30821 Shlédnutí 2 Líbí se

Kupujeme štěně!

Nový chlupatý kamarád přinese vždy spoustu radosti. Těšíme se na společné procházky, lumpačení s tenisákem a také pořádnou dávku mazlení. Pejsek je také ale velký závazek do budoucna, vyžaduje stálou péči a nás napadá s pořízením psa jistě spousta otázek.

Co předem zvážit? Jak štěňátko vybrat? Co mu pořídit do výbavy pro štěně? Jak a čím začít krmit? A jak na první společné krůčky ve výchově?

Každý kdo si domů plánuje přivézt nového člena rodiny, si pokládá podobné otázky.

A tak jsme se za vás na ty nejčastější dotazy zeptali! A to přímo doktora - zkušeného veterinárního lékaře a specialisty na výživu psů - pana MVDr. Ing. MARTINA ČECHA.

Pane doktore, na co byste nás upozornil než si pořídíme domů štěňátko?

 V první řadě bych rád upozornil na to, že je velmi důležité si uvědomit, že pes není věc a musíte počítat s tím, že dalších 15 let bude členem Vaší rodiny a bude vyžadovat pozornost.

Dalším důležitým krokem je zvážit Vaše možnosti a schopnosti péče o psího kamaráda. Zásadní je vybírat jej podle podoby dospělého jedince, jeho povahových vlastností a potřeb – pohybu, výcviku, přítomnosti dětí v rodině apod. Je rozdíl chovat doma např. jorkšíra a huskyho. Pro každé plemeno je typická jiná povaha a tou se řiďte. Nejlepší je zkonzultovat Váš výběr s veterinářem.

Když už jsme se rozhodli pro štěňátko, jak ho vybrat?

Vyberte si spolehlivého chovatele, který se o štěňátko dobře staral. Ideální je podívat se na zázemí, ve kterém pejsek žil. Pokud Vás chovatel nechce k sobě pustit, je to podezřelé. Jedinci, kteří pochází z nejistého chovu, s sebou nesou riziko zdravotní i povahové a je jen na Vás, zda jej chcete podstoupit.

Náš region je rájem tzv. množitelů, které zajímá jediná věc, a tou je jejich vlastní zisk. Pokud si pořídíte například labradora bez PP z takového chovu, je téměř jisté, že se u něj projeví geneticky přenášené ortopedické problémy s kyčelními a loketními klouby (tzv. dysplazie) a návštěvy veterináře, drahé operace a léky Vám jistě nepřinesou mnoho radosti.

Máte pro nás nějaký nákupní seznam pro štěňátko?

Před přívozem štěněte je vhodné nakoupit základní věci jako misku na žrádlo a na pití, pelech, nějakou hračku do začátku a pamlsky na upoutání pozornosti. Dobrý chovatel Vám jistě také poradí a vybaví Vás věcmi, které štěně zná. Do začátku společného soužití většinou přibalí i granule přímo pro štěňata, kterými bylo krmeno.

Také doporučuji vzít s sebou k chovateli dečku, která se důkladně otře o matčinu srst a Vy tak přinesete domů věc, která je opatřena její pachovou stopou. Štěně bude o něco klidnější. Pomoci může také poslední dobou velmi populární plyšový termofor, díky němuž lépe snáší odloučení a rychleji si zvykne na nové prostředí.

Štěně máme doma a co teď? Napadá mě očkování a odčervení, kdy s ním máme začít? A co vybrat na blechy?

Psa je důležité samozřejmě nechat co nejdříve očkovat a vždy po příjezdu do nového domove odčervit a zkontrolovat, zda nemá blechy. A to bez ohledu na informace od chovatele. Máte-li podezření na napadení blechami, je vhodné pro pejska co nejdříve vybrat vhodný přípravkem proti blechám a neprodleně jej ošetřit. Pokud možno dříve než se blechy zabydlí naší domácnosti!

K veterináři se určitě vydejte v každém případě co nejdříve po pořízení štěňátka. Domluvíte se společně na očkovacím schématu, vhodném odčervení a dalších podstatných záležitostech, které souvisejí s péčí o váš nový přírustek.

Je-li štěně od dobrého chovatele, má za sebou minimálně jednu vakcinaci (zpravidla se dělá při zohlednění plemene a infekčního tlaku od cca 6. týdne) a odčervení. Ve vakcinačním programu je však potřeba pokračovat. Největším problémem štěňat je parvoviróza, kterou štěně bez protilátek lehce dostane z prostředí. Bývá velmi často smrtelná i při zahájení správné terapie. Je také potřeba si uvědomit, že štěně není plně chráněno po prvním očkování, ale až po ukončení tzv. základního schématu. Proto je dobré štěně jistou dobu více méně izolovat od ostatních psů a míst s jejich koncentrací (exkrementů). Navíc, pokud plánujete s pejskem cestovat, je potřeba provést čipování a vystavení pasu. Na výlet do krajin typu Anglie (bližší informace Vám dá veterinář) je speciálně nutné dodržovat přesné termíny a splnit všechny aktuální požadavky, jinak se vystavíte problémům a finančně náročným karanténám při cestách. U nás je ze zákona povinné pouze očkování proti vzteklině, ale reálně nejdůležitější je pro štěně právě vzpomínaná parvoviróza, v pozdějším věku také další nemoci (leptospiróza). Optimální vakcinační program je zkrátka potřeba přizpůsobit potřebám a prostředí psa ve spolupráci s Vašíim veterinářem.

Pane doktore a jak často se pes odčervuje, setkávám se s různými názory? A proti jakým dalším parazitům je třeba štěně chránit?

V této otázce je důležité si uvědomit, že prakticky každé štěně červy má. Odčervení neznamená absolutní likvidaci kompletně všech parazitů, ale pouze vybití jistých vývojových stádií. Proto je nutné odčervení opakovat. Názory na frekvenci se různí, ale první odčervení by mělo následovat okamžitě po dovezení štěněte domů, v prvním půlroce života jednou za měsíc a pak je možné zredukovat na frekvenci 4krát ročně. Opět doporučuji přizpůsobit se situaci v rodině. Pokud má být můj pejsek denně s mými dětmi, budu odčervovat i každý měsíc. Biologické způsoby boje proti parazitům (různé bylinné přípravky) je možné používat pouze doplňkově, ale rozhodně ne jako základ. Na trhu jsou již i speciální pamlsky s přírodními účinnými látkami proti parazitům, které pejskům chutnají a tak jsou vhodné pro pravidelné podávání.

Neméně důležitý je již nakousnutý výše boj proti ektoparazitům – především blechám a klíšťatům. I zde je potřeba zohlednění aktuálních podmínek.

Prevence a kvalitně nastavený program vakcinace, odčervení a boje proti ektoparazitům je vždy lepší a levnější než boj proti již vzniklému problému.

Asi nejdůležitější věc, která nás všechny zajímá, je správný výběr krmiva. Výživou lze prý velmi ovlivnit celý vývoj a růst psa, je to tak?

Ano, zcela souhlasím. Ze začátku je ale určitě minimálně pár dní dobré nechat štěněti granule, na které je zvyklé. V případě, že mu nesedí nebo mu chcete vybrat vhodnější, je možné je opatrně změnit.

Nejlepším postupem u malého štěněte je přimíchávání nových granulí k těm současným. Nejdříve přidávejte po troškách, když bude vše v pořádku, postupně přidávejte, až nakonec podáváte pouze nové krmivo. Přechod by měl trvat přibližně 5-7 dnů.

Výběr nových granulí je důležitý a ne úplně snadný. Vycházejte z toho, že v období růstu a vývoje Vašeho štěňátka je vhodné investovat do té nejlepší stravy, která může zmírnit a opozdit projevy geneticky získaných zdravotních problémů, zejména ortopedických.

V dnešní době je na trhu velké množství krmiv. Liší se kvalitou a samozřejmě cenou. Bohužel běžný spotřebitel často těžko rozliší, zdali používané krmivo patří k těm lepším. Nicméně velmi těžko koupíte za 300 Kč 10 kg kvalitních granulí. Dalším extrémem je použití jinak velmi výživných tzv. grain free granulí pro štěně. Granule je koncentrát a štěněti nevyhovuje tak extrémně vysoký obsah proteinu. Stejně tak BARF (zkratka, která vznikla z anglického „Bone and Raw Food“, v českém překladu „kosti a syrová potrava“) je u štěněte nevhodná. To je totiž extrémně citlivé na vybalancovanou krmnou dávku a u BARFu tohle dokáže jenom absolutní profesionál. Navíc je zde riziko bakteriální kontaminace.

Krmivo vždy vybírejte dle velikosti Vašeho psa. Osobně doporučuji granule Calibra. Mají správně vyvážený obsah proteinu, energie, vitaminu D i minerálů. Značka Calibra nabízí suchá krmiva v superprémiové a prémiové kvalitě. Rozdělení krmiv je dle věku (Puppy, Junior, Adult a Senior) a velikosti plemena (malá, střední a velká plemena). Výživa granulemi Calibra Puppy tak respektuje nejen specifické potřeby úplně malých štěňat, ale plynule můžete přejít podle věku na recepturu Junior a v dospělosti na Adult.  V superprémiové kvalitě si navíc můžete vybrat  pro vašeho psa vybrat recepturys kuřecím masem, jehněčím masem nebo lososem. Prémiové granule jsou na bázi kuřecího masa.

Jak správně a často štěně krmit? Z jakého důvodu se štěňata krmí vícekrát denně?

Období, kdy štěně roste a vyvíjí se, je velmi důležité. Pokud něco pokazíte, je těžké pak v budoucnu tyto chyby napravovat a někdy to již ani není možné. Nejdůležitější je uspokojit všechny nároky rostoucího organismu.

Neméně důležitou věcí je vytvořit u štěněte správný návyk příjmu potravy a tak předejít zlozvykům do budoucna s tím souvisejícím. Pejska již od malička učte, že krmení dostane jen na 5-10 minut. Pokud v této době nesní vše, misku mu seberte a další dejte až v obvyklou dobu. Tím zabráníte tomu, aby se v budoucnu v krmení vrtal nebo si vybíral. Po jídle nechte štěně vždy v klidu trávit. Nenechejte ho běhat, skákat a ani s ním po dobu trávení nehrajte.

Štěně je ze začátku lepší krmit vícekrát denně. Do věku 3-4 měsíců se doporučuje krmit štěně 4krát denně. Od 4 do 6 měsíců můžete dávku snížit na 3krát denně. Od 6 měsíců do 1 roku podávejte stravu 2krát denně. Ve věku 1 roku psa je možné krmit psa již jen 1krát denně nebo nechat porci rozdělenou na 2 – ranní a večerní.

Z hlediska prevence dilatace (roztažení, torze, přetočení) žaludku velkých a gigantických plemen je lepší krmit taky dospělého pejska 2krát denně, např. ráno a večer. I zde existují studie, diskutující vliv kvality krmiva na tyto život ohrožující stavy. Lehce kvasící krmivo, založené majoritně na obilninách typu pšenice, má zřejmě vliv. Nezapomeňte také, že pes musí mít vždy dostatek čerstvé pitné vody.

Jak rychle naučit štěně, aby vykonávalo potřebu jen venku?

Učení hygieny ve většině případů nebývá zrovna rychlé. Každý pes je individuální. Záleží také jak chovatel, od kterého si štěně berete, dbal na základní hygienické návyky štěněte. Někteří mají to štěstí a dovezou si domů psa, který je již naučený vykonávat potřebu pouze venku. Ti, kteří to štěstí nemají, těm zbývá jen trpělivost.

Štěně se již netrestá máčením čumáku nebo mlácením novinami. Velmi funkční je ignorace. Ignorujte jej a jen po něm ukliďte. Pokud s Vámi vykoná potřebu venku, hned ho odměňte. Brzy pochopí, že z toho bude mít ještě něco víc – odměna. U menších ras se dají využít i „čůrací podložky“. Postupně se posouvá podložka ke dveřím, až se zdárně dostanete k Vašemu cíli – vykonání potřeby venku.

Pes a samota? Jak jej připravit na pobyt o samotě?

Při nácviku samoty nic neuspěchejte. Může trvat klidně i několik týdnů, než štěně vydrží samo doma několik hodin. Ale pocit klidu, když jste v práci či ve škole, je k nezaplacení. Navíc tak zmenšíte šance, aby si pes z Vaší nepřítomnosti vytvořil tzv. separační úzkost, která se pak napravuje mnohem hůře a zdlouhavě.

Jak nejlépe vychovávat a cvičit štěně?

Každý pes by měl umět alespoň základní povely. Pokud chcete s pejskem chodit venku na volno, měl by mít stoprocentní přivolání.

Nejvíce rozšířenou metodou, jak jej cvičit, je pozitivní motivace. Můžete použít pamlsky nebo i hračky. Spousta štěňat je ale nejlépe motivovatelná právě na dobroty. Za každý správně provedený cvik dostane jako odměnu pamlsek a tím, že dostává odměnu, si velmi rychle osvojí plnění daného cviku.

Pamatujte, že pes dělá jen to, co mu je dovoleno. Přirozeně respektuje pravidla a Vaše důslednost a jistý řád ho dělá spokojeným a jistým. Pokud bude každý člen rodiny jiného názoru, resp. dovolíte-li psovi prakticky vše, stane se z něj spíše otravný než příjemný společník. Na trhu je spousta dobré literatury k výcviku psa a na internetu mnoho praktických videí. Porada s odborníkem se taky vyplatí.

Ve výcviku psa jste zmiňoval jako odměny pamlsky. Jaké pochoutky pro psy jsou nejvhodnější?

S vhodnými pamlsky je to podobné, jako s krmivem. Měly by být kvalitní, lehce rozkousatelné a hlavně musí Vašemu psovi chutnat.

Dobré je dávat od začátku štěněti také dentální pamlsky na čištění zubního plaku, které mají jistý vliv na zdraví zubů.

Používání všech druhů pamlsků musí být v souladu s kondicí a zdravotním stavem psa. Pokud má obezitu, případně se veterinář snaží o diagnostiku potravní alergie, je potřeba respektovat jeho pokyny a dobrotám se vyhnout. 

Publikováno v: Poradna

Zanechte komentář

Bezpečnostní kód