Jak správně bojovat proti vnějším parazitům
Jarní a letní období představuje pro psy čas plný dobrodružství v přírodě. Bohužel, nejen oni si toto období užívají – klíšťata také. Tito nenápadní malí upírci se s radostí přichytí na srst vašeho psa a mohou mu způsobit vážné zdravotní problémy. Nastavit určitá opatření a použít přípravek proti klíšťatům pro psy je opravdu na místě. Na co si dát pozor a jak svého chlupáče co nejlépe ochránit?
Klíšťata jako sezónní hrozba pro psy
Největší riziko setkání s klíšťaty nastává na jaře a na podzim, kdy jsou nejaktivnější. Oblíbená stanoviště těchto parazitů zahrnují vysokou trávu, křoviny, lesy a parky. V podstatě všude tam, kde psi tak rádi čmuchají a pobíhají.
Proč chránit psa před klíšťaty?
Klíšťata nejsou jen otravnou havětí, ale mohou představovat vážnou hrozbu pro zdraví psa. Mezi nejzákeřnější onemocnění patří:
-
Lymská borelióza – Jedna z nejznámějších nemocí, kterou klíšťata přenáší. Může způsobit únavu, horečky, kulhání a v horších případech i záněty kloubů a vážné poškození nervového systému.
-
Babezióza – Způsobená parazity, kteří napadají červené krvinky a ničí je. Často se projevuje horečkou, letargií, nechutenstvím a může vést k selhání ledvin nebo dokonce smrti.
-
Anaplazmóza – Infekce způsobená bakteriemi Anaplasma, které napadají bílé krvinky. Příznaky zahrnují horečku, letargii, nechutenství, bolesti kloubů a ve vážnějších případech i krvácivé poruchy.
-
Klíšťová encefalitida – Těžké virové onemocnění postihující nervový systém, které může vést k zánětu mozku a vážným neurologickým potížím. Bohužel, neexistuje žádná specifická léčba, pouze možnost prevence očkováním. Tato nemoc naštěstí není příliš běžná.
Nemoci přenášené parazity nejsou žádná sranda, proto by ochrana psů proti klíšťatům neměla být podceňována.
Ale jak chránit psa před klíšťaty?
Jistě si nyní pokládáte otázku “Co proti klíšťatům pro psy?” a my vás nenecháme bez odpovědí! Platí totiž několik zásad, které pomohou udržet vašeho chlupáče v bezpečí.
1. Vyhýbejte se rizikovým oblastem
Pokud je to možné, vyhněte se rizikovým oblastem, kde klíšťata číhají na svou oběť. A ne, neznamená to, že byste neměli chodit na procházky do přírody. Zkrátka pokud víte, že si z nějakého určitého místa přináší váš pes podezřele velkou zásobu parazitů v kožichu, tomu místu se na nějakou dobu vyhýbejte.
2. Přípravky proti klíšťatům pro psy
Účinný přípravek na klíšťata pro psy vám vytrhne trn z paty. Chraňte vašeho psa produkty, které odpuzují nebo ničí parazity.
-
Pipety se snadno se aplikují na kůži psa a poskytují ochranu na několik týdnů.
-
Obojky slouží jako dlouhodobá ochrana, někdy i na půl roku.
-
Spreje jsou rychlou ochranou, vhodnou před procházkami v rizikových oblastech.
Výběr antiparazitik je velké téma, proto jsme pro vás připravili průvodce antiparazitiky, který vám pomůže se v tomto tématu lépe zorientovat. Přečíst si ho můžete ZDE.
3. Pravidelná kontrola srsti
V období klíšťat by měla být každodenní kontrola srsti samozřejmostí, protože přípravky na klíšťata pro psy nemusí vždy účinkovat na 100 %. Parazité se nejčastěji zachytí na krku, v podpaží, v tříslech, kolem uší nebo na hlavě. Pokud psa zkontrolujete hned po procházce, můžete předejít přisání krvelačných potvor. Ale i když tomu zabránit nestihnete, pořád je lepší objevit parazita co nejdříve.
4. Jak poznat infekci po přisátí klíštěte?
Sledujte psa a zkontrolujte místo, kde bylo klíště přisáté. Pokud zaznamenáte zarudnutí, otok nebo se váš mazlík začne chovat jinak (apatie, nechutenství), neváhejte a navštivte veterináře.
Jak správně odstranit klíště?
Máte doma pinzetu nebo speciální háček? Pokud ne, rychle si jej pořiďte! Klíště nikdy nevytrhávejte prsty. Krouživým pohybem jej jemně vytáhněte a ranku vydezinfikujte. Podrobný návod, jak na to, najdete v tomto samostatném článku.
Klíšťata jsou malí, ale nebezpeční nepřátelé našich chlupáčů. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak je udržet na uzdě. A co vy? Jaký přípravek na klíšťata pro psy se vám nejlépe osvědčil? Podělte se o své tipy v komentářích!
Přehled antiparazitik
Antiparazitika pro pejsky>> obojky >> spreje >> šampony |
Antiparazitika pro kočičky>> obojky >> spreje >> šampony |
Antiparazitika pro lidiNejen klíšťata, ale i blechy mohou parazitovat na páníčkovi. Proti parazitům je třeba chránit nejen své mazlíčky, ale také sebe! Antiparazitika na prostředíPřed blechami je nutné chránit nejen sebe a svého mazlíčka - vždy důkladně likvidujte blechy, které jsou všude okolo vás - pouze 5% blech se totiž nachází na hostiteli a až 95% jich žije ve vaší domácnosti. Nejčastěji v pelíšku vašeho mazlíčka, na gauči, v kobercích nebo dokonce přímo ve vaší posteli! |
Zanechte komentář