Přírodní antiparazitní přípravky pro psy a kočky

Klíšťata a blechy umí pěkně znepříjemnit život, a to nejen váš, ale i vašich mazlíčků. Naštěstí existují antiparazitika pro psy a kočky, které vaše chlupáče dokáží před tímto nepříjemným hmyzem ochránit. A to i takové, které jsou čistě přírodní a vaše eko bio srdce zaplesá. Dopřejte vašemu čtyřnohému parťákovi přírodní péči!
Kdy volit přírodní antiparazitika a pro koho jsou vhodná?
✔ Pro prevenci: Pokud chcete minimalizovat riziko napadení parazity, ale vaše zvíře ještě nemá problém s blechami, klíšťaty nebo jinými parazity.
✔ Pro citlivá nebo alergická zvířata: Některé chemické přípravky mohou podráždit kůži nebo vyvolávat alergické reakce. Přírodní antiparazitika bývají šetrnější, proto jestli má váš mazlíček špatnou reakci na běžná antiparazitika, přírodní varianta může být řešením.
✔ Pro březí a kojící samice: U březích zvířat je vhodné minimalizovat chemické zatížení organismu, pokud to situace umožňuje.
✔ Pro mladá a starší zvířata: Štěňata, koťata nebo zvířecí senioři bývají citlivější na chemické látky, proto se hodí sáhnout po přírodní variantě.
✔ Pro rodiny s dětmi: Na chemická antiparazitika mohou být citlivý i dvounožci, zejména ti mladší. Proto jsou přírodní přípravky vhodné do domácností z dětmi, nebo pro páníčky, kteří spí se svým mazlíkem v posteli.
✔ Jako doplněk k jiným opatřením: Můžete je kombinovat s jinými metodami ochrany (např. pečlivá kontrola srsti pro procházce).
Jaké přírodní antiparazitika pro psy existují?
Stejně jako u chemických přípravků, i u přírodních máte na výběr z různých druhů. Pozor, některé z látek mohou být toxické pro kočky, proto doporučujeme si vždy ověřit, zda je antiparazitiku vhodné i pro vaší kočičí šelmičku.
Esenciální oleje
Esenciální oleje mohou být účinnou přírodní ochranou proti parazitům, ale je nutné je používat správně. Levandulový olej odpuzuje hmyz a má zklidňující účinky, citronelový olej je silný repelent proti blechám i klíšťatům, ale pro kočky není vhodný, zatímco neemový olej pomáhá nejen proti parazitům, ale i při hojení kůže. Naopak některé oleje, jako tea tree, olej z eukalyptu nebo skořice, mohou být pro toxické pro kočky. Při použití je důležité oleje správně ředit a aplikovat bezpečně – například do spreje, šamponu nebo na obojek. Dbejte na doporučení výrobce nebo veterináře.
NÁŠ TIP: Znáte tuhle novinku? Sérum proti klíšťákům Ecopets vyrobené v Česku sklízí samou chválu!
Bylinné obojky
Vyhovují vám obojky proti parazitům? Vyzkoušejte přírodní antiparazitní obojek pro psy!
Menforsan antiparazitní obojek pro psy nebo pro kočky: Obojek poskytuje repelentní ochranu po dobu 90 dní a může být používán od prvního měsíce života u psů všech plemen. Je netoxický, obsahuje základní přírodní oleje. Obojek je vysoce kvalitní, má přírodně odpuzující účinek, který zabraňuje napadení všemi druhy hmyzu. Obsahuje přírodní esence citronu a eukalyptu.
Beaphar Veto antiparazitní obojek pro psy nebo kočky: Obsahuje vysoce účinné esence nimby a voňavé éterické oleje přírodního původu jako eukalyptový olej, citronový extrakt, cedrový olej, mátu a routový olej, které účinně odpuzují hmyz. Tento obojek je navíc hypoalergenní, což z něj dělá ideální volbu pro citlivé psy a kočky. Ochrana trvá přibližně 4 měsíce.
Sergeanťs Green obojek pro psy nebo kočky: Obsahuje výtažky z margosy a esenciální oleje, které odpuzují parazity až po dobu 4 měsíců. Obojek je voděodolný, vhodný pro psy nebo kočky všech plemen a šetrný k citlivé pokožce. Neobsahuje žádný chemický insekticid.
Přírodní antiparazitní pipety
Nevyhovují vám obojky? Nevadí. Přírodní antiparazitika ve formě pipet (nebo chcete-li spot on) jsou skvělou alternativou. Díky výtažkům z geraniolu, margósy a levandulového oleje poskytují perfektní ochranu proti roztočům, blechám, klíšťatům a létajícímu hmyzu. Složení pipet je také čistě přírodní, takže jejich použití je možné u březích fen, štěňat a psů s alergií na běžné insekticidy.
Doplňky stravy proti klíšťatům a blechám
Pivovarské kvasnice: Slouží jako účinné, léty ověřené a zcela přírodní antiparazitikum proti klíšťatům, komárům i ovádům. Při pravidelném podávání působí kvasnice jako antiparazitární repelent, tak, že se klíště na psa nebo kočku vůbec nepřisaje! A jak je to možné? Kvasnice fungují tak, že při jejich zpracování v těle psa dochází ke vzniku látek, které se následně vylučují. Lze říci, že z kůže vychází specifický odér, který my sice necítíme, ale klíšťata a další hmyz odpuzuje – pes jim zkrátka nevoní. Nástup antiparazitního účinku je při každodenním podávání většinou 2–3 týdny, a proto se doporučuje začít kvasnice podávat již před začátek klíšťové sezóny. Také slouží jako vysoce stravitelný, přirozený zdroj bílkovin, vitamínů a minerálů pro všechny rasy psů, stará zvířata, psy v rekonvalescenci, nebo v zátěži. Vyzkoušejte třeba tyto 100% kvasnice od osvědčené značky Canvit.
Canvit Garlic: Přírodní doplněk stravy pro psy a kočky, který kombinuje sílu česneku, kurkumy a heřmánku. Tato kombinace poskytuje ochranu před parazity, posiluje imunitní systém a podporuje zdravé trávení. Česnek má přirozené antiparazitární a repelentní vlastnosti, které chrání vaše mazlíčky před nevítanými hosty během procházek v přírodě. Kurkuma a heřmánek jsou známé svými protizánětlivými a antioxidačními účinky, což přispívá k celkovému zdraví a vitalitě zvířete. Navíc česnek podporuje trávení a jaterní funkce, což je obzvláště prospěšné pro zvířata s citlivým trávením.
Bylinky a domácí repelenty
Vsaďte na sílu bylinek. Připevněte psovi na obojek látkový pytlíček naplněný levandulí, rozmarýnem a mátou – ty totiž odpuzují parazity. Nebo si vyrobte domácí repelent!
Co budete potřebovat?
-
250 ml převařené nebo destilované vody
-
2 lžíce jablečného octa
-
5 kapek levandulového esenciálního oleje
-
5 kapek citronelového esenciálního oleje
Jak na to?
-
Smíchejte všechny ingredience v lahvičce s rozprašovačem.
-
Před použitím dobře protřepejte.
-
Nastříkejte lehce na srst psa (vyhněte se očím a čenichu).
Používejte před každou procházkou.
Jak zvýšit účinnost přírodních prostředků?
Přírodní antiparazitika jsou skvělou alternativou, ale jejich účinnost bývá nižší než u chemických variant. Pokud chcete, aby fungovala co nejlépe, držte se našich tipů:
1. Pravidelná aplikace
Přírodní repelenty (spreje, oleje, obojky) se rychleji odpařují nebo smývají. Aplikujte je častěji než chemické alternativy – podle pokynů výrobce. Některé druhy můžete dokonce aplikovat před každou procházkou.
2. Kombinace více přírodních metod
Výhodou bylinných produktů je, že se mohou kombinovat. To posílí jejich účinek. Nezapomeňte ani na doplňky stravy (pivovarské kvasnice, česnek) mohou ovlivnit pach kůže a snížit atraktivitu pro parazity. V období, kdy jsou klíšťata nejaktivnější, můžete zkusit kombinaci přírodního přípravku a chemického.
3. Péče o prostředí
Blechy a klíšťata se často drží v pelíšcích, kobercích nebo na zahradě. Pro maximální účinnost přírodních metod je důležité udržovat čistotu. Pravidelně perte pelíšky a deky na minimálně 60 °C. Vysávejte koberce a čalounění, protože paraziti se mohou ukrývat i v domácnosti. Používejte přírodních spreje v domácnosti – například roztok s octem, citronem nebo esenciálními oleji.
4. Podpora zdraví a imunity
Silný organismus si s parazity poradí lépe. Proto dopřávejte psovi kvalitní stravu s dostatkem vitamínů a omega-3 mastných kyselin. Nezapomínejte na pravidelné kartáčování a kontrolu kůže a srsti, která umožní včasné odstranění parazitů. Prohlídce věnujte pozornost hlavně po procházce v prostředí, které je pro parazity ideálním útočištěm (např. vysoká tráva). Také můžete podpořit obranyschopnost pomocí přírodních doplňků stravy.
5. Pozor na riziková místa
Někde se zkrátka klíšťatům daří lépe. Snažte se taková místa vytipovat a dávat si na ně pozor. Pokud chodíte často do lesa nebo vysokou trávou, přírodní přípravky nemusí stačit. V takovém případě je dobré je kombinovat s pravidelným prohlížením srsti nebo mírnější chemickou ochranou.
Výhody a nevýhody přírodních přípravků proti blechám a klíšťatům
✅ Lepší snášenlivost a menší pravděpodobnost alergické reakce.
✅ Ideální pro štěňata a jiné citlivější jedince.
❌ Přírodní přípravky často nefungují tak dlouho.
❌ Nemusí být dostatečně silné při velkém zamoření.
Ajaj, klíště! Když se ten malý škůdce přisaje, nezbývá nic jiného, než se ho zbavit. V tom vám pomohou kleštičky, které by neměly chybět v žádné zvířecí domácnosti.
A co vy, jste fanoušci přírodních metod, nebo nedáte dopustit na chemické varianty? Ať už je to tak nebo onak, nejdůležitějším zůstává zdraví vašeho mazlíka! Pokud stále tápete, mrkněte na náš návod Jak vybrat antiparazitika.
Zanechte komentář