Pes kašle, může to být psincový kašel?

7691 Shlédnutí 1 Líbí se

Odborně nazývaná infekční laryngotracheitida, mezi lidmi známá pod pojmy psincový nebo kotcový kašel, je nemoc, kterou se váš pejsek může lehce nakazit. Jaké jsou jeho příznaky? Co dát psovi na vykašlávání a je možné jej proti němu očkovat? Pojďte se na to společně s námi podívat.

Co je psincový kašel?

Kotcový kašel je onemocnění horních cest dýchacích způsobené různými původci, a to nejčastěji virového původu. Mezi původce patří psí adenovirus typu 2 a virus parainfluenzy psů také typu 2. Dále bychom tam mohli zařadit bakterie Bordetellu bronchisepticu, Pasteurellu či Pseudomonas.

Je to typická kapénková infekce, takže k přenosu stačí, aby se dva psi očuchali, hráli si se stejnými hračkami, pili z jedné misky nebo byli v blízkém kontaktu. Lehce se šíří na psích cvičištích, výstavách, v parcích pro psy nebo na různých kynologických závodech a akcích.

I lidé jsou nejčastěji nastydlí, jakmile přijde sychravé počasí (od podzimu do jara), tak stejně to je s psincovým kašlem. Záleží vždy na obranyschopnosti daného jedinci. Náchylnější jsou proto štěňátka a starší jedince. Pejsek může mít malý výtok z nosu i očí, suchý dávivý kašel, vykašlávat hleny a může se mu změnit hlas. Dále může být unavený a bez energie a může mít také sníženou chuť k jídlu. Pokud jste tyto příznaky zaznamenali, pak byste měli zbystřit.

Je důležité, abyste o zdravotním stavu psa informovali svého veterinárního lékaře, aby mohl situaci posoudit a případně zvolit vhodnou léčbu. Kotcový kašel mívá většinou lehký průběh a trvá 5 až 14 dní. Již po pár dnech léčby by se měl pejsek cítit lépe.

Co dělat, když pes kašle?

Je důležité, aby byl v teple a klidu, dále je nutné zabezpečit dostatečný příjem tekutin. Tekutiny můžete dodávat v podobě vlažného slabého čaje nebo nesoleného vývaru. Pokud má pejsek suchý kašel, tak možná nebude chtít jíst granule, které ho mohou dráždit, proto je lepší navlhčit je, nebo můžete sáhnout po kvalitní psí konzervy.

Klidový režim by měl trvat alespoň týden, takže zapomeňte na dlouhé procházky, návštěvy u ostatních pejskařů či psí sporty. A co dělat, aby se pejsek nenudil? Pokud se bude váš chlupáč cítit lépe, můžete si doma procvičovat základní povely, vyrobit mu čmuchací kobereček, nebo ho naučit nějaké triky s pomocí klikru. Mozkové závity můžete zaměstnat interaktivní hračkou.

První pomoc proti bolesti v krku a na vykašlávání hlenů

Skvělá volba je jitrocelový sirup bez umělých sladidel. Může být i s medem a mateřídouškou. Dávkování je podobné jako u lidí, záleží na hmotnosti vašeho pejska. Malým a středním plemenům podáváme 1 čajovou lžičku třikrát až pětkrát denně, velkým psům nad 30 kg pak 1 polévkovou lžíci opět 3–5x denně. Pamatujte, že sirup byste měli dávat nejpozději v 17 hodin, aby pak pes zbytečně nevykašlával v noci a mohl v klidu spát.

Prevence je důležitá

Během podzimu je vhodné preventivně podávat rostlinné přípravky a doplňky stravy na podporu imunity. Vyzkoušet můžete sirup z Echinacey. Taktéž je dobrý Canvit Immuno nebo funkční pamlsky Brit Care Functional Snack Immunity.

Veterinární lékař vám může doporučit očkování proti psincovému kašli, jedná se o speciální typ vakcíny, která chrání před nejčastějšími původci a aplikuje se přímo do nosu. Ale vzhledem k tomu, že původcem mohou být viry i bakterie nebo jejich kombinace, ne vždy je vakcína 100% účinná, a i přes ní se pejsek může nakazit.

Publikováno v: Poradna

Zanechte komentář

Bezpečnostní kód

Komentáře

  • Od:Neveterinar Na 01.04.2021

    Dobry den pani Motikova, s pejskem jdete radeji ihned k veterinari - muze mit zvetsene srdce a vlivem toho edem na plicich. Nic nepodcenujte!

  • Od:Motikova Helena Na 16.03.2021

    Dobrý den, můj pejsek asi tak 3 měsíce kašle teď je to každou chvíli až se dáví jak mu mohu pomoci můžete mě poradit děkuji Motiková

Blog

Nejnovější příspěvky