+420 511 444 369

Po-Pá 8:30 - 16:00

Doprava zdarma

k vybraným produktům

Doručení do

24 hodin
15 000 produktů

skladem

Výrobci

Odběr novinek

Blog

L-lysin: účinná zbraň na kočičí infekce

25 Shlédnutí 0 Líbí se

Odhaduje se, že až 80 % infekcí u koček je způsobeno viry a bohužel na většinu virových onemocnění u koček neexistuje přímý lék.

Sezónní změny, pobyt venku nebo častější kontakt s dalšími zvířaty mohou oslabit kočičí imunitu a dát tak volný průchod působení virů v kočičím organismu. Kvůli neexistenci přímých léků na kočičí infekce je nejlepším způsobem ochrany vaší kočky před onemocněním prevence.  

Mezi časté kočičí nemoci patří kočičí kašel a herpesvirus koček (FHV-1), který bývá často označován jako kočičí rýma. O rýmě u koček máme zpracovaný samostatný článek, který si můžete přečíst ZDE. O kočičím kašli si povíme více v následujících řádcích.

Kočičí kašel

Nejčastěji jaro a podzim s sebou přináší zvýšené riziko kočičího kašle. Kočičí kašel bývá způsoben buď virovými infekcemi, nebo alergiemi.

Zatímco virový kočičí kašel se projevuje různou silou a většinou se objeví ze dne na den. Alergie u kočky se většinou rozvíjí postupně a zároveň s podrážděním dýchacích cest se vyskytují její další projevy, jako je například nadměrné škrábání, svědění kožichu či zažívací potíže.

Jak vypadá kočičí kašel?

  • Suchý dráždivý kašel, který může znít jako chrčení, chraptění nebo štěkání;
  • vlhký kašel s hlenem, který může být doprovázen sípáním, kýcháním, slzením očí, výtokem z nosu a dušností;
  • zvýšená teplota, letargie a nechutenství.

Jak se přenáší kočičí kašel?

  • Přímý kontakt – mezi infikovanými a zdravými kočkami (časté v útulcích, domácnostech s více kočkami nebo u venkovních koček).
  • Kapénková infekce – kýchání, kašel, výtoky z nosu a očí.
  • Kontaminované povrchy – misky, pelíšky, hračky.
  • Hlazení cizích koček – patří také mezi kontaminované povrchy, ale právě tento bod chceme vypíchnout. I když je to lákavé, raději nehlaďte toulavé ani cizí kočky. Pokud s nimi přece jen přijdete do kontaktu, umyjte si ruce dezinfekčním mýdlem a následně použijte desinfekci. Právě kontakt hlazením srsti je častým zdrojem přenosu. Nakažené kočky stejně jako všechny ostatní si při údržbě svého kožíšku olizují srst. Takto se virus ze slin dostává na celý povrch těla infikované kočky a skrze kontakt hlazením se může šířit dál. 
  • Přenašeči bez příznaků – některé kočky mohou virus přenášet i bez viditelných příznaků, proto znovu opakujeme – raději nehlaďte ani kočky, které vypadají na první pohled zdravě – i taková kočička může bohužel virus přenášet. Pokud takovou kočku hladíte, nazapomeňte na důslednou desinfekci vašich rukou.

Co na kočičí kašel?

První pomocí u kočičího kašle je co nejvčasnější podání L-lysinu, který pomáhá nejen bojovat proti virovým původcům kašle, ale také podporuje celkovou imunitu, čímž snižuje i pravděpodobnost výskytu alergie u kočky.

L-lysin je esenciální aminokyselina, což znamená, že si ji tělo kočky neumí samo vytvořit a musí ji přijímat ze stravy. Hraje klíčovou roli při tvorbě bílkovin, regeneraci tkání, syntéze enzymů a hormonů. Jeho účinky však sahají mnohem dál a právě L-lysin má významný vliv na boj proti virovým infekcím a celkovou podporu imunity u koček.

L-lysin se nachází v kvalitních krmivech a také ve specializovaných doplňcích stravy pro kočky jako je například CatLysine.

Ochrana proti kočičímu kašli a rýmě

3+1 krok při léčbě kočičího kašle

  1. Dohled nad tím, že kočka dostatečně pije a přijímá kvalitní krmivo s obsahem L-lysinu.
  2. Co nejdřívější zahájení podávání speciálního doplňku stravy s L-lysinem.
  3. Zajištění klidu nakažené kočky a její izolace od ostatních zvířat, aby nedošlo k šíření nákazy.
  4. Vedle L-lysinu pomáhá k rychlejšímu uzdravení také přídavek Beta glukanů ImmunoXantin.

Kašel u kočky: kdy jít k veterináři

✅ Pokud kočičí kašel trvá déle než několik dní nebo se rapidně zhoršuje.
✅ Pokud je kašel u kočky doprovázen sípáním, dušností nebo apatií.
✅ Pokud kočka přestane jíst nebo pít.
✅ Pokud má kočka horečku (nad 39,5 °C).

Co dělat, když má kočka kašel, herpes virus nebo obojí?

Ať u kočky řešíte kašel, alergii nebo herpes virus, pomůže jí L-lysin!

Zní vám to jako fráze z teleshoppingu? V tomto případě to ale není planá proklamace ani falešná reklama. Velmi často se stává, že kočka kašle a zároveň má rýmu. Obě nemoci mohou mít stejného původce a díky tomu (naštěstí) i stejné řešení: L-lysin.

Herpes virus u koček

Herpesvirus (FHV-1) je jednou z nejčastějších virových infekcí u koček, která se projevuje:

  • kýcháním, výtokem z nosu a očí.

  • Zánětem spojivek a dýchacích cest.

  • Opakujícími se respiračními problémy.

  • Horečkou a celkovým vyčerpáním.

Kočičí herpesvirus (FHV-1) je jednou z hlavních příčin kočičí rýmy – nakažlivého respiračního onemocnění. Přenáší se přímým kontaktem kočky s nakaženým zvířetem (sliny, výtok z nosu a očí) nebo kontaminovanými předměty (misky, pelechy atp.).

Herpes virus u koček nejvíce ohrožuje koťata, starší kočky a kočky se slabou imunitou.

Virus v těle zůstává celoživotně a může se reaktivovat při stresu nebo oslabení imunity. Prevencí jeho výskytu nebo jeho reaktivace je očkování, kvalitní výživa, posilování imunity a minimalizace stresu.

Jak přesně postupovat, pokud se u vaší kočky projevuje herpes virus formou kočičí rýmy se dočtete v samostatném článku.

Konkrétně herpes virus využívá ke svému množení v kočičím organismu aminokyselinu arginin, kterou potřebuje k replikaci. Lysin a arginin spolu v těle soutěží, a pokud je v potravě dostatek lysinu, může lysin zabránit šíření herpesu u koček, snížit riziko opakovaných infekcí a zmírnit případný průběh již rozběhnuté infekce.

Jak poznat, že vaše kočka potřebuje lysin?

  • Má opakované respirační problémy nebo výtok z očí.

  • Trpí na opakující se infekce horních cest dýchacích.

  • Je oslabená, má sníženou imunitu.

  • Žije v domácnosti s více zvířaty nebo často pobývá venku, kde je vyšší riziko přenosu infekcí.

Výhody L-lysinu

Jak zajistit dostatečný přísun lysinu?

  1. Krmivo bohaté na lysin – kvalitní granule s vysokým podílem masa přirozeně obsahují dostatek lysinu.

  2. Doplňky stravy – denní dávku lysinu můžete zvýšit díky podávání speciálních doplňků stravy ve formě prášku, pasty nebo tablet. Podávání doplňků stravy je doporučováno u koťat, jedinců s oslabenou imunitou a samozřejmě u již infikovaných zvířat.

  3. Veterinární konzultace – pokud si nejste jisti, zda vaše kočka potřebuje lysin, poraďte se s veterinářem.

Může mít lysin vedlejší účinky?

Lysin je obecně bezpečný, ale při nadměrném podávání může narušit rovnováhu aminokyselin v těle. Proto je dobré se držet doporučeného dávkování a sledovat reakce vaší kočky.

Zdravá kočka = spokojený páníček

Fíglů na to, jak mít spokojeného mazlíčka je mnoho. Dobré krmení, zajímavé hračky, mňamkózní pochoutky. Když však přijde nemoc, jde všechno stranou. A kočičí nemoci umí být zákeřné, táhlé a často bez možnosti podávání přímého léku.

L-lysin je tak skvělým a opravdu jediným a jedinečným pomocníkem v boji proti herpesviru, kočičímu kašli i alergiím. Pomáhá nejen při akutních problémech, ale také posiluje celkovou imunitu a přispívá k celkovému zdraví kočky. Přidáním lysinu do stravy můžete zajistit, že váš mazlíček bude v plné síle a bez zdravotních komplikací.

Publikováno v: Poradna

Zanechte komentář

Bezpečnostní kód