Jak vybrat stelivo pro kočku?

Pokud doma máte kočičku, tak se kromě kvalitního krmiva neobejdete ještě bez podestýlky, kterou budete plnit kočičí záchod. Kočky jsou velmi čistotné a pro ty, žijící doma, je přirozené, že se vyprazdňují do toalety. Na trhu je několik druhů podestýlek, které se liší materiálem i vlastnostmi. Nevíte, jaké stelivo vybrat? Společně se podíváme na jejich klady i zápory a poradíme vám, podle čeho se při nákupu orientovat.
Vlastnosti kočkolitů
To nejdůležitější, co vás u podestýlky bude zajímat, je schopnost absorpce tekutiny a pachů (či jejich navázání do sebe) a prašnost. Dalším parametrem je možná likvidace podestýlky, některé jsou šetrné k životnímu prostředí a můžete je jednoduše spláchnout do toalety nebo se zkompostovat.
Při výběru podestýlky bude záležet i na vaší kočce, můžete vybrat nejlepší kočkolit na trhu, ale pokud s ním vaše šelmička nebude spokojená, pravděpodobně budete muset výběr přehodnotit. Některým kočkám nevyhovují parfémovaná steliva, jiným vadí přílišná hrubost nebo velikost zrníček při došlapu na tlapky. Jestliže máte kočku, která hodně hrabe, pak se zaměřte na výrobky, které co nejméně práší.
Zohlednit byste měli, jak snadno se při použití jednotlivých typů steliv záchod čistí a kolik času vás to bude stát. Je pro vás lepší každý den vybírat hrudky a méně často pak uklízet celý obsah toalety?
Hrudkující stelivo
Hrudkující podestýlky jsou většinou písky (často bentonit - jílovitá hornina) nebo přírodní materiály, které po nasáknutí tekutinou vytvoří pevnou hrudku. Jedná se o klasiku mezi podestýlkami, jsou finačně dostupné, funkční a můžete si vybrat z velkého množství produktů. Výhodou hrudkujícího steliva je, že vám dlouho vydrží, protože při kontaktu s tekutinou se mění na hrudky. Ty z kočičí toalety snadno odstraníte pomocí speciální plastové lopatky a nemusíte tak často měnit celý obsah záchodu.
Nevýhodou některých druhů hrudkujících podestýlek je vyšší hmotnost pytlů a také likvidace, klasická bentonitová podestýlka se nedá spláchnout do záchodu, ale musíte ji vynášet do popelnice. Bývá prašnější, takže nemusí vyhovovat každému.
V našem sortimentu můžete najít bentonitovou podestýlku nebo z jemnozrného jílu, některé z podestýlek jsou parfémované, takže se nemusíte obávat nepříjemného zápachu. Seženete u nás jak malé balení, tak i velké, které vám jen tak nedojde.
Mrkněte na nejoblíbenější hrudkující steliva:
Silikátové stelivo
Tento kočkolit funguje na jiném principu, nehrudkuje, ale krystalky nasávají vlhkost do sebe. Každý den je nutné prohrábnout stelivo lopatkou, aby se vsákla i moč, která mohla protéct na dno. Moč tedy v toaletě zůstává, vyhazují se pouze exkrementy.
Silikát dobře pohlcuje pachy, ale postupným používáním se krystalky zabarví do žluta a když už je čas na výměnu, tak to ucítíte. Pak je potřeba vyměnit celou náplň, ta v toaletě vydrží asi po dobu 3 týdnů, ale záleží na konkrétním produktu.
Opět není možné spláchnout do WC, ale musíte vynášet do popelnice. Nevýhodou může být specifická struktura, která nemusí některým kočkám vyhovovat. Některé podestýlky šustí a navíc se mohou lepit na kočičí srst.
Vyberte si z nejoblíbenějších silikátových steliv:
Organické kočkolity
Poslední kapitolou jsou podestýlky vyrobené z přírodních zdrojů, jejichž hlavní výhodou je, že se dají likvidovat spláchnutím do toalety. Jedná se o dřevité, kukuřičné a nebo tofu steliva. Dobře pohlcují tekutinu i zápach. A co je důležité, jsou lehké, takže se nemusíte tahat s těžkými pytli.
Dřevité podestýlky mohou ulpívat na srsti koček, a proto se vynáší ven. Naopak tofu a kukuřičná steliva se skoro vůbec nevynáší. Jedná se o hrudkující steliva, takže opět se lopatkou odstraňují vzniklé hrudky. Tofu podestýlky se musí častěji měnit.
Omrkněte ty nejoblíbenější:
Pokud by vám kočka začala stelivo jíst, je nutné ho vyměnit. Při větším zkonzumovaném množství vyhledejte veterináře. Může se to stávat především u koťat, která zkouší ochutnat všechno kolem.
Důležité je, aby kočce použité stelivo vyhovovalo, proto ji doporučujeme pozorovat a v případě potřeby stelivo změnit.
Když kočka nechodí na záchod
Pokud se váš kočičí mazlíček vyhýbá záchodku, dejte si pozor na následující body.
-
Nevhodná velikost záchodku: Příliš malý záchod bude kočku omezovat, kvůli tomu může vykonávat potřebu jinde nebo při nejmenším rozhazovat stelivo ven.
-
Špatné umístění: Hlučná nebo nepřístupná místa nejsou vhodná, protože většina koček potřebuje na vykonávání potřeby klid. Vyzkoušejte různá místa, jakmile však najdete místo, které kočce vyhovuje, snažte se ho neměnit, to totiž může kočku snadno rozhodit.
-
Nevhodná podestýlka: Zkuste změnit podestýlku, je možné, že není příjemná pro tlapky nebo třeba příliš práší.
-
Ignorování preferencí kočky: Některé kočky mohou odmítat kryté záchody nebo specifické druhy podestýlky, snažte se přijít na to, co vaší šelmě vyhovuje nejvíce. Pokud má vše micka se záchodem problém, možná budete muset vyzkoušet více variant.
Chybí vám ve výbavě toaleta pro vaši chlupatou kamarádku? Nebo vaší kočce její stávající nevyhovuje? Mrkněte na náš článek Jak vybrat kočičí záchod.
Jaké stelivo máte vyzkoušené a jste s ním spokojeni? Podělte se s námi do komentáře.
Zanechte komentář
Komentáře
Kočka vynáší stelivo
Od:Jonas Na 09.11.2021Dobry den,
chtěl bych požádat o radu. Kočka vynáší písek ze záchodu, včetně výkalů. Značka je Cleo - hrudkující písek bentonitové stelivo.
Odpověď od: Lada Mullerová Na 20.11.2021