Jak správně krmit psa
Správné krmení psa je základním pilířem pro jeho spokojený život. Věděli jste ale, na co byste si měli dát pozor a jaké zásady dodržovat? Krmiv je na trhu velká spousta, k dispozici je velký výběr značek, příchutí i složení. Péče o stravu psa však nekončí u výběru správných granulí.
Co všechno si ohlídat při krmení granulemi? Připravili jsme pro vás článek!
Pro koho jsou granule určené?
Výběr vhodného druhu krmení je prvním krokem ve správném stravování vašeho mazlíka. Výběr ovlivňuje hned několik faktorů: věk, velikost psa, aktivita a zdravotní problémy.
Jak se ve velkém množstvím různých granulí vyznat? Snadno! Nejdříve musíte zohlednit věk psa. K dostání jsou granule určená pro štěňata a pro odrostlejší štěňata (juniory), dospělé psy i seniory.
Někteří výrobci dělí granule i podle velikosti psa. Tím může být ovlivněna velikost jednotlivých granulek, ale i přímo složení.
V dalším kroku je potřeba zaměřit se na konkrétnější fakta. Je váš pes spíš sportovec, nebo gaučák? Odjakživa nemůže přibrat, nebo naopak zhubnout? Má problémy se zažíváním?
Pro psy se zvýšenou zátěží můžete zvolit granule s označením active, energy nebo sport (každý výrobce může mít svoje pojmenování). Takové krmivo dopřává živiny v potřebné míře i psům, kteří se věnují psím sportům nebo jiným náročným aktivitám.
Pro kulatější psy, kteří ne a ne zhubnout, sáhněte po krmivu pro kontrolu hmotnosti, většinou bývá označené jako light, fit, low calories nebo weight control.
A pokud má váš pes specifické zdravotní problémy, neměly byste přehlédnout veterinární diety, které poskytují široký výběr se zaměřením na různé problémy, jako např.: diabetes, močové kameny, jaterní poruchy, kloubní potíže, dentální potíže či alergie. Pro psy po kastraci můžete pořídit krmivo určené přímo pro kastrované psy.
Při výběru granulí je samozřejmě nutné číst složení, ideálně by na prvním místě mělo být maso, dále pak obiloviny v omezeném množství nebo vůbec, neměly by chybět vitamíny, bylinky, ovoce nebo zelenina a další potřebné živiny. Granule by měly být přírodně konzervovány. Pokud víte, že nějaká potravina nedělé psovi dobře, přečtěte si složení a vyhněte se jí.
Pozor na správnou krmnou dávku
Doporučenou krmnou dávku naleznete na pytli, ale nezapomeňte se řídit i tím, jak se váš pes cítí a jak prospívá. Ideální je začít s doporučenou dávkou, kterou následně můžete upravit podle toho, zda bude pes hladový, nebude granule dojídat, bude příliš hubnout, nebo naopak přibírat. Kontrolujte proto váhu psa, často postačí jen nahmatání žeber. Denní dávku doporučujeme rozdělit na více porcí, zejména štěňata se krmí třikrát až pětkrát denně a s přibývajícím věkem jednotlivé dávky zvětšujeme a snižujeme jejich počet. V dospělosti jsou psi obvykle krmeni jednou až dvakrát denně. Březí a kojící feny se stravují dle potřeby a jejich krmná dávka se zvyšuje. Zejména u velkých plemen je vhodné dávky dělit na několik menších, můžete tak předcházet nebezpečné torzi žaludku.
Berte také v potaz stravu podanou mimo krmné dávky, např. dentální pamlsky na žvýkání, či odměny při výcviku. Pokud pes dostane během dne hodně pamlsků, je na místě krmnou dávku zmenšit.
Kdy krmit a kdy s krmením počkat?
V krmení je dobré nastolit režim a granule podávat ve stejnou dobu. Nikdy psa nenechte po jídle běhat a dovádět, místo toho mu dopřejte odpočinek a klid na trávení. Nehrozí totiž jen nevolnost, ale dokonce torze žaludku (zejména u velkých plemen psů), která může být pro chlupáče fatální.
Podávání krmení tedy neplánujte před procházkami, hrou nebo tréninkem. Pokud váš pes trpí na nevolnosti v autě, doporučujeme pár hodin před jízdou nekrmit.
Na co si dát pozor?
Pojďme si na závěr zdůraznit, co si při krmení granulemi pohlídat:
-
Správný druh krmiva: sedí věk, velikost psa i druh a zaměření granulí.
-
Pes má optimální váhu: bez problému nahmátnete žebra, která ani příiš netrčí.
-
Pravidelné krmení a rutina: máte určeny alespoň přibližné pravidelné časy krmení, aby se nestalo, že bude pes o hladu.
-
Stálý přístup k pitné vodě: nenechávejte psa bez vody, granule jsou navíc suché, proto by měl pes vždycky mít možnost je zapít.
-
Vhodná miska: ideální je vyvýšená nebo protiskluzová, aby se psovi jedlo pohodlně. Pro štěňátka nedoporučujeme plastovou, rádi plast koušou.
Zanechte komentář