+420 511 444 369

Po-Pá 8:30 - 16:00

Doprava zdarma

k vybraným produktům

Doručení do

24 hodin
15 000 produktů

skladem

Výrobci

Odběr novinek

Blog

Jak se vyhnout trichobezoárům?

5019 Shlédnutí 0 Líbí se

Máte doma kočičku? Pak jistě můžete potvrdit, že se jedná o velmi čistotného mazlíčka, který nejen že umí chodit na toaletu, ale také o sebe neustále pečuje. Při olizování jí ovšem zůstávají na jazýčku chlupy a dostávají se dál do trávicího traktu, kde mohou vznikat tzv. trichobezoáry, které dokáží způsobit nepěkné problémy. Jak se vyhnout komplikacím a ochránit vaši šelmičku před zdravotními nepřijemnostmi? Na to jsme se zeptali naší paní veterinářky.

Co je to trichobezoár?

Jedná se o útvar (smotek chlupů), který se vytvoří v trávicím traktu z nestravitelných látek – v případě kočiček se jedná chlupy, které se tam dostanou při každodenní hygieně.

Proč trichobezoáry způsobují kočkám problémy?

Kočky nemohou chlupy vyplivnout, protože jejich mlsný jazýček je pokryt stovkami drsných papil ve tvaru zpětně zahnutých háčků. Tyto háčky brání vyplivnutí chlupů ven z kočičí tlamičky. V žaludku se některé chlupy smísí s potravou a v ideálním případě postupují trávicím traktem bez potíží ven. Při pohybech žaludku se ale některé chlupy do sebe začnou zamotávat a vytvářet typický váleček – trichobezoár.

Jelikož masožravci poměrně lehce zvrací, je to naprosto přirozený (fyziologický) způsob, jak se trichobezoárů zbavit. Kočky si zvracení vyvolají nejčastěji pojídáním trávy, pokud už je trichobezoár dostatečně velký, může vyvolat zvracení sám. V takovám případě se kočka dáví, někdy to připomíná až kašel, může nejdříve několikrát vyzvrátit jen šťávy a potravu, až se jí podaří zbavit se i cizího nepříjemného tělesa v žaludku. Potom se zvracení do vytvoření dalšího trichobezoáru neopakuje. Takto se odlišuje fyziologické zvracení od patologického, kdy je potřeba navštívit veterináře. Maximální tolerovaná frekvence je 1x týdně – při častějším zvracení či dávení je vždy potřeba konzultace s veterinářem.

Menší trichobezoáry postupují spolu s potravou do střev a pokud si udrží svůj tvar a nezvětšují se v průběhu průchodu trávicím traktem, tak bez potíží vyjdou. Pokud je kočka náchylná k zácpě, nebo má nevhodné složení stravy, nějaké vrozené nebo získané predispozice a velmi tuhou stolici, je možné, že způsobí trichobezoár obstrukci střev, což je život ohrožující stav, při kterém je nutné ihned vyhledat pomoc vyterinárního lékaře. Projevy jsou snaha o stolici bez výsledku, naříkání, hrbení a následně zvracení, ke konci už může dokonce zvracet střevní obsah. Pokud nedojde k rychlé operaci, střevo v místě tlaku může začít odumírat, objeví se ruptura, otrava krve a pak následuje smrt.

Tráva pro kočky

Jak se trichobezoárům vyhnout?

V první řadě jim můžete předcházet pravidelným česáním, jak krátkosrstých, tak dlouhosrstých koček, a to co nejčastěji, v období línání denně. U dlouhosrstých kočiček se kromě kartáčů a hrabel k odstranění podsady využívá takzvané „podškubávání“, což kočky milují (majitelé už méně). Při tomto „zákroku“ si dáte kočku na klín a prsty do špetky vytahujete podsadu. Výhodou je spokojenost kočky a vysoká efektivita, žádné tahání ani kudlání. Vytahuje se tak jen volná podsada, nevýhodou je, že chlupy lítají úplně všude.

Dalším krokem je vhodná strava, která zajišťuje bezproblémové zažívání a hezky formovanou pravidelnou stolici.

Pokud vám nevadí občasné zvracení (např. u kočičky žijící venku), pak můžete podávát kočičí trávu dle potřeby.

Některé granule pro kočky a pamlsky označené anti-hairball obsahují přidanou vlákninu, která se vklíní mezi chlupy a tak je udržuje dál od sebe. Nalezneme v nich také lecitin pro emulgaci tuků, které pak obalí chlup – to také brání pevnému spojení s dalšími.

V případě, že má kočka citlivé zažívání, nepravidelnou stolici, sklony k zácpě, nebo už někdy měla komplikace s trichobezoáry, podáváme speciální trichobezoárové pasty. Jejich funkce je dodání polysacharidů, které tvoří v žaludku a hlavně na střevní sliznici rosolovitý tenký film, ve kterém žijí a také se jím živí prospěšné bakterie, usnadňuje posun potravy trávicím traktem. Dále jsou důležité oleje a lecitin, který je emulguje tak, aby v drobných kapičkách pokryly chlupy a ty se pak drží odděleně a docházejí k jejich naředění. Také působí mírně laxativně a zrychluje průchod střevem, čímž je méně času na formování do větších suchých útvarů (v tlustém střevě se vstřebává voda).

MVDr. Dagmar Sekerová

Publikováno v: Poradna

Zanechte komentář

Bezpečnostní kód